Godinama se pričalo o štetnim parabenima koje treba izolirati iz kozmetike, no sada je njihova zabrana postala i službena! Danska je postala prva zemlja Europske Unije koja je odlučila zabraniti dječju kozmetiku koja sadrži parabene, za primjenu kod djece mlađe od 3 godine, a uskoro će i Francuska.
Na taj način neizravno je i na nacionalnoj i regulatornoj razini pokrenuta lančana reakcija povećane svijesti o tome- kakvu ćemo kozmetiku koristiti u njezi najmlađih i novopečenih članova obitelji. Zbog svoje diskutabilne povezanosti s karcinomom dojke i učincima sličnim estrogenima, parabeni su se našli na crnoj listi kozmetičkih proizvođača zbog sve zahtjevnijih kupaca, koji žele apsolutnu sigurnost kozmetike, pogotovo za djecu! I ljekarnici i liječnici moraju biti upoznati s novim zahtjevima kupaca diljem svijeta, ali i regulatornim aktivnostima koje će jednoga dana možda biti primijenjene i u nas. Znanstveni odbor za sigurnost potrošača (The Scientific Committee on Consumer Safety, SCCS) navodi da bi se uporaba parabena i ftalata trebala svesti na najmanju moguću mjeru. Uobičajena njega beba uključuje primjenu dječje kozmetike koja uključuje mješavinu niza kemikalija koje preparate čini pjenušavim, mirisnim i glatkim, kao i niz konzervansa i bojila kako bi takva kozmetika bila što duže zaštićena od mikrobiološke kontaminacije. No zanimljivo je kako je čak 75% novorođenčadi u SAD-u imalo osipe u prvih nekoliko mjeseci od rođenja, što su pedijatri pripisali čestoj uporabi sintetskih sastojaka, konzervansa, sastojaka za pjenjenje i čišćenje, te umjetnih mirisa u takve preparate. U preparate s najvećim rizikom svrstali su pjenušave kupke, šampone, mirisna ulja za masažu i bolje usnivanje beba, koja su ujedno i najprodavanija kozmetika za bebe!
Pedijatri i primalje savjetuju kako je upravo blaga kozmetička njega bez previše mirisa najbolji način da se izbjegnu osipi, pruritusi i crvenila, zbog kojih bebe otežano usnivaju! Novi trend u pedijatrijskoj dermatologiji - BIO dječja kozmetika U posljednje vrijeme, majke su sve više osviještene i žele izbjeći svaki rizik koji sintetska kemikalija ili diskutabilni konzervansi poput parabena mogu predstavljati za neometani razvoj djeteta. Ne čudi kako je dječja prirodna i organska kozmetika postala apsolutni „must-have“! Organska kozmetika sadrži prirodne, organski uzgojene sastojke kako bi se u potpunosti izbjegla primjena sastojaka koji se smatraju potencijalno štetnima za ljude, životinje, vode i cjelokupnu okolinu. Riječ je o prirodno izoliranim sastojcima koji mogu biti i fizički i kemijski obrađeni (uz tzv.“zelenu kemiju“), te vodu i mineralne sastojke koji su dobiveni poštujući ekosustav i okoliš. U organskoj kozmetici zabranjeni su svi sastojci koji predstavljaju bilo kakav rizik za ljudsko zdravlje ili su neprovjereni, kao i metode obrade prirodnog materijala koje bi mogle biti i najmanje rizične za ljudsko zdravlje (nanotehnologija, GMO, sterilizacija zračenjem i sl.), bez obzira što još nisu takvima dokazane. Puno se govorilo o negativnim učincima ftalata, natrijevog lauril sulfata i parabena na nastanak karcinoma, stoga se primjenom prirodne kozmetike (koja takve sastojke ne sadrži), takav rizik apsolutno izbjegava. Za organsku i prirodnu kozmetiku zabranjena je uporaba sastojaka sintetskog porijekla: organska bojila, sintetski mirisi, silikoni, parafini i naftni derivati, mineralna ulja itd.
Izvor teksta: kemig.hr